Jorda vår er laget på Trollmyra – av hageavfall og matavfall.
Alle våre jordprodukter er torvfrie.
Hagejord kan du kjøpe på alle våre gjenvinningsstasjoner. Plenjord, kompost, bed- og pottejord og biokull, samt fyllmasse, må du til Trollmyra for å få tak i.
Jordproduktene har ulike egenskaper og sammensetninger. Les mer om egenskapene til hvert jordprodukt i oversikten under.
Vi tilbyr dessverre ikke utkjøring av jord. Jorda selges løst og ikke i sekker, så du må ha egnet utstyr for henting, f.eks. henger. Prisene på jord inkluderer opplasting.
-
Jord – priser 2023
Hva Pris Hagejord, per tonn
690
Hagejord, per m3
690
Kompost, per tonn
500
Kompost, per m3
350
Plenjord, per tonn
440
Plenjord, per m3
550
Bed- og pottejord, 20 liter, per sekk
100
Bed- og pottejord, 4 sekker a 20 liter
300
Biokull, 10 liter, per sekk
199
Fyllmasse (sand) *, per tonn
62,50
Vi åpner jordsalget 2. mai. All jorda vår er produsert av hageavfall og matavfall, og er helt torvfri.
Du får kjøpt hagejord på alle våre gjenvinningsstasjoner. På Trollmyra gjenvinningsstasjon tilbyr vi et større utvalg av jordtyper: Plenjord, hagejord, kompost, bed- og pottejord, samt biokull.
Hagejord, plenjord og kompost selges løst og ikke i sekker, så du må ha egnet utstyr for henting, f.eks. henger. Vi tilbyr dessverre ikke utkjøring av jord.
* Fyllmasse er også tilgjengelig for salg på Trollmyra.
Jorda er godkjent av Mattilsynet, og produsert av HRA.
-
Hagejord
Hagejorda vår er en kompostbasert, torvfri og næringsrik jord til nyanlegg og utskifting i hager. Jorda er laget hos oss på Trollmyra av matavfall og hageavfall fra våre kunder.
Hagejorda egner seg til bruk i blomsterbed, busker og plener, men kan også brukes til dyrking. Hagejorda trenger ikke særlig gjødsling de første årene. Jorda anbefales ikke til surjordsplanter som Asalea og Rhododendron.
Hagejord kan du kjøpe på alle våre gjenvinningsstasjoner.
Se åpningstider på gjenvinningsstasjonene
-
Plenjord
Denne jorda anbefaler vi til etablering av plen. Bruk den som et topplag på 10-30 centimeter.
Plenjorda er en blanding av kompost, matavfall og sand. Sanda
gir stabilitet slik at plenen blir
slitesterk og ikke synker, samt at sand gir jorda god evne til å transportere vann. Komposten gir godt mikroliv og avgir næring over tid. Matavfall sørger for god gjødsling og tilførsel av nødvendig næring.Noe nitrogentilførsel er nødvendig, som for eksempel hønsegjødsel.
Plenjord selges kun på Trollmyra gjenvinningsstasjon
-
Kompost
Komposten vår består av kvernet hageavfall. Som jordforbedring tilfører kompostjorda struktur og mikroliv til allerede eksisterende jord. Jorda blir mindre kompakt og gir luft til planterøtter.
Komposten brukes også som basis til de andre jordproduktene våre.
Kopost selges bare på Trollmyra gjenvinningsstasjon
-
Bed- og pottejord
Næringsrik og torvfri kompostjord for planter og grønnsaker. Laget av kompostert matavfall og hageavfall fra husholdninger, og tilsatt sand og hestegødsel for en luftigere konsistens.
Selges i sekker på 20 liter, og kun på Trollmyra gjenvinningsstasjon.
Bed- og pottejord leveres av vår samarbeidspartner ØRAS, Øvre Romerike Avfallsselskap
-
Biokull
Meget godt jordforbedringsmiddel. Med sin store overflate binder kullet næringsstoffer og vann slik at disse lagres i jorden og ikke blir vasket ut. Jorden får et rikere mikroliv og bedre jordstruktur, og gir et sunt miljø for planterøtter.
Selges i sekker på 10 liter, og kun på Trollmyra gjenvinningsstasjon
Biokull leveres av vår samarbeidspartner ØRAS, Øvre Romerike Avfallsselskap